33
godine djelovanja

Provodimo novi projekt na temu suzbijanja strukturalnog nasilja nad ženama u sklopu Tematske sustavne podrške

Autonomna ženska kuća Zagreb započela je s provedbom projekta analize i suzbijanja strukturalnog nasilja nad ženama. Projekt se provodi u sklopu Tematske sustavne podrške koju financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, na području Praćenja sustava pomoći žrtvama obiteljskog nasilja. Naš projekt fokusira se na praćenje rada institucija, prikupljanje podataka i iskustava korisnica te zagovaranje za sustavna poboljšanja podrške ženama koje su preživjele nasilje. Dosadašnje analize, uključujući i evaluacijsko izvješće Grupe stručnjakinja/stručnjaka za djelovanje protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (GREVIO) za Hrvatsku, pokazuju da Hrvatska nije u potpunosti prepoznala strukturalno nasilje nad ženama i djevojčicama kao rodno uvjetovano, što otežava inkriminaciju i procesuiranje nasilja.

Takav rodno neosjetljiv pristup odražava se na postupanje institucija te ima negativne posljedice za žene koje su preživjele nasilje. U našem savjetodavnom radu tako primjećujemo porast broja žena koje nakon napuštanja nasilnih veza doživljavaju nasilje od institucija koje bi im trebale pružati podršku. Žene prijavljuju slučajeve dvostrukih uhićenja, primjenu neznanstvenog koncepta otuđenja, koji je zabranjen od strane nadležnog ministarstva, te nastavak zlostavljanja kroz prekomjerne tužbe od strane zlostavljača i zloupotrebu postupaka povezanih sa skrbništvom. Često se suočavamo s nedostatkom educiranosti i senzibilnosti djelatnica/ka institucija. Ovaj nedostatak otežava pružanje adekvatne podrške ženama koje su preživjele nasilje.

U sklopu projekta, planiramo istražiti kako institucije postupaju u slučajevima nasilja prema ženama te sastaviti preporuke za unapređenje sustava podrške, identificirajući primjere dobre prakse i zagovarajući njihovu primjenu. Naš cilj je poboljšati postojeći sustav podrške kroz jačanje suradnje među svim relevantnim akterima.

Kako bi ostvarile ciljeve, u prvoj godini provedbe projekta u suradnji sa Odsjekom za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu provodimo kvalitativno istraživanje kroz intervjue s predstavnicama/cima sustava pravosuđa i socijalne skrbi o njihovim postupanjima u slučajevima nasilja nad ženama te istraživanje uobičajenih obrazaca postupanja kroz korištenje vinjeta, odnosno prikaz realnih slučajeva obiteljskog nasilja.

Dobivene informacije o obrascima i problemima upotpunit ćemo kvantitativnim istraživanjem o iskustvima žena te njihovom  percepcijom čimbenika koji su utjecali na njihovo zadovoljstvo postupanjem institucija.

Temeljeno na rezultatima istraživanja, osmisliti ćemo i provesti medijsku kampanju o strukturalnom nasilju kroz koju ćemo informirati javnost o problemu strukturalnog nasilja nad ženama i djecom, s fokusom na primjerima dobre prakse kako bi se potaknula stručna javnost na profesionalan i senzibiliziran pristup ženama koje traže pomoć.

Kako je cilj projekta potaknuti sprečavanje strukturalnog nasilja, organizirati ćemo strukturirani dijalog na zagovaračkom skupu s relevantnim dionicima (predstavnice/i institucija, NVO-a, ministarstava i vlasti) radi unapređenja sustava pomoći žrtvama obiteljskog nasilja.

Očekujemo da će vidljivost ovog problema doprinijeti sustavnom rješavanju i dokidanju štetnih praksi koje dovode do re-viktimizacije žena koje su preživjele nasilje, stoga ćemo redovno kroz medijski rad obavještavati javnost o rezultatima istraživanja, kampanje i zagovaračkih aktivnosti.

Budući da je rodno uvjetovano nasilje usmjereno prema ženama isključivo zbog njihovog spola odnosno nerazmjerno pogađa žene, potrebno je poboljšati učinkovitost mehanizama države i snažnije promicati potpunu ravnopravnost, kako putem pravnog okvira, tako i kroz primjenu dobrih praksi.

116016
Nazovite Žensko savjetovalište radnim danom od 10 do 17 sati. Pozivi su besplatni, a razgovori anonimni i povjerljivi.
Podržite nas na Facebooku

Kontakt

Autonomna ženska kuća Zagreb - žene protiv nasilja nad ženama.
Email: azkz@azkz.hr
OIB:25904655993
P.P. 19 10001 Zagreb
Radno vrijeme savjetovališta
Svakim radnim danom od 10.00 do 17.00
Broj telefona je:116016
logo