33
godine djelovanja

Održana konferencija za medije AŽKZ-a povodom prijedloga izmjena Kaznenog zakona i Zakona o javnom okupljanju vezano uz molitelje na trgovima

Autonomna ženska kuća Zagreb održala je 9. srpnja 2024.g. konferenciju za medije povodom predstavljanja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona vezano uz nesmetano ostvarivanje prava žena na dobrovoljni prekid trudnoće te Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnom okupljanju vezano uz molitelje na trgovima. Na konferenciji za medije govorile su Neva Tölle, savjetnica AŽKZ-a i Sanja Bezbradica Jelavić, odvjetnica AŽKZ-a.

Neva Tölle upozorila je kako molitelji stvaraju platformu za toleranciju nasilja i neravnopravnost žena te tako pozivaju društvo na diskriminaciju žena, poručivši da država ima obaveze aktivnog reagiranja jer u protivnom i sama snosi odgovornost za posljedice koje nastaju.

Odvjetnica AŽKZ-a Sanja Bezbradica Jelavić pojasnila je kako predlažemo uvođenje novog zakonskog članka u Kazneni zakon  “Povreda prava žene na dobrovoljni prekid trudnoće”,  koji bi glasio:

Članak 128.a

(1) Tko smeta ostvarivanje prava na dobrovoljni prekid trudnoće na način da uznemirava ženu radnjama ili ponašanjem koje je neželjeno, nametljivo, uvredljivo, zastrašujuće, predstavlja psihičku ili tjelesnu prisilu ili na drugi način smeta ostvarivanje prava na dobrovoljni prekid trudnoće, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do tri godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. kaznit će se tko, na način opisan u stavku 1., uznemirava radnike u području zdravstva u njihovoj profesionalnoj praksi ili javnoj funkciji te medicinsko, upravno ili drugo osoblje ustanova ovlaštenih za prekid trudnoće s ciljem ometanja prakse njegove profesije ili položaja“.

Što se tiče izmjena Zakona o javnom okupljanju, predložile smo da se u njega ugrade svi diskriminatorni oblici koji su propisani postojećim Zakonom o suzbijanju diskriminacije kako bi oni mogli biti pravni temelj za intervencije i za miješanje države u slobodu mirnog okupljanja, kao i dodavanje teksta u odredbu vezanu uz zabranu mirnog okupljanja i prosvjeda u blizini bolnica i remećenja mira bolesnika, tako da se zabrana odnosi i na druge ustanove i pružatelje zdravstvene skrbi te na druge primatelje usluga zdravstvene skrbi i osoblje.

Naime, AŽKZ, kao nevladina organizacija koja se 33 godine bavi promicanjem i zaštitom ženskih ljudskih prava, izražava snažnu zabrinutost i duboko se protivi toleranciji države prema pojavi tzv. molitelja – grupe muškaraca koji od jeseni 2022.g. svake prve subote u mjesecu kleče i mole na javnim trgovima diljem Republike Hrvatske. Uvažavajući pravo svih građana da javno izražavaju svoje vjerske i druge stavove, smatramo kako je nedopustivo da to čine na način kojim vrijeđaju osnovna ljudska prava, temeljne slobode i integritet žena.

Naime, javne izjave i ciljevi molitelja su među ostalim, moliti „za muškarce da postanu duhovni autoriteti u obitelji, za prestanak predbračnih odnosa, za čednost u odijevanju i ponašanju, za prestanak pobačaja i za duše u čistilištu“. Prema izvještavanjima medija, mole „i jer je važno da muškarac kao prirodni vođa bude i duhovni vođa obitelji koji će poticati na molitvu i odlazak u Crkvu kako bi mogle živjeti tradicionalne vrijednosti koje smo prije živjeli“.

Proklamacije o muškarcu kao „duhovnom autoritetu obitelji“, za prestanak predbračnih odnosa i pobačaja, te „za čednost u odijevanju i ponašanju“, nisu poruke koje bi se trebale i smjele javno i uz podršku države širiti prema ženama i generalno prema djeci i mladima jer u podlozi imaju nesnošljivost prema ženama koje „Marijini ratnici“ ne vide kao jednakovrijedne muškarcima.

Društveni kontekst u kojem djeluju „Marijini ratnici“ jest taj da se problem očuvanja „autoriteta muškaraca“ očituje u porastu statistike vezane uz zlostavljanje djevojčica, djevojaka i žena. Također, Republika Hrvatska je i nadalje treća država u Europskoj uniji po broju femicida.

Paralelno sa ovim problemom, AŽKZ izražava snažnu zabrinutost zbog uznemiravanja žena prilikom ostvarivanja prava na pobačaj. Unatoč zakonskoj zabrani okupljanja u blizini bolnica, uznemiravanje ispred bolnica i drugih ustanova gdje žene prekidaju trudnoću i dalje je prisutno, posebno u kontekstu nedavne društvene regresije. Vjerske skupine pojačavaju pritisak protiv pobačaja, organizirajući prosvjede, molitve i dijeljenje promotivnih materijala u bolnicama, što dodatno uznemirava žene. Takvo ponašanje narušava psihičko i emocionalno zdravlje žena i njihovo dostojanstvo te ne smije biti zaštićeno pravom na slobodu okupljanja i izražavanja.

AŽKZ predlaže dopunu Zakona o javnom okupljanju kako bi se zabranilo uznemiravanje ispred bolnica i drugih ustanova te zaštitilo žene od psihološkog pritiska. Hrvatska bi trebala slijediti primjere europskih zemalja u zaštiti dostojanstva i prava žena na pobačaj. Država mora osigurati nesmetan pristup savjetovalištima i bolnicama, u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, koje naglašavaju povjerljivost, privatnost i autonomiju žena u donošenju odluka o reproduktivnom zdravlju. Trenutna situacija u Hrvatskoj suprotna je ovim preporukama zbog zlouporabe javnog prostora za uznemiravanje žena koje ostvaruju svoje zakonsko pravo na pobačaj.

“Neovisno o tome tko je na vlasti, a tko je u opoziciji, radi se o temama koje nemaju veze sa svjetonazorom, imaju veze s rodno uvjetovanim nasiljem i sprječavanjem nasilja protiv žena, za postizanje svih onih ciljeva koje su na radnim sastancima s premijerom Plenkovićem bile komunicirane”, istaknula je odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić.

Nakon održane konferencije za medije te objave naših zahtjeva, Index.hr postavio je anketno pitanje svojim čitateljicama i čitateljima, prenosimo rezultate ankete:

Anketno pitanje:

“Treba li zabraniti okupljanja i prosvjede ispred bolnica?”

Da 84%

Ne 16 %

116016
Nazovite Žensko savjetovalište radnim danom od 10 do 17 sati. Pozivi su besplatni, a razgovori anonimni i povjerljivi.
Podržite nas na Facebooku

Kontakt

Autonomna ženska kuća Zagreb - žene protiv nasilja nad ženama.
Email: azkz@azkz.hr
OIB:25904655993
P.P. 19 10001 Zagreb
Radno vrijeme savjetovališta
Svakim radnim danom od 10.00 do 17.00
Broj telefona je:116016
logo